Jamajská ekonomika je ve srovnání s ostatními karibskými ostrovy značně rozvinutá. Hlavními surovinami na vývoz jsou bauxit, cukr, banány a drobné exotické předměty. Největší zisky má země z turistiky.
Nejrozšířenější je obchodování s USA, do nichž Jamajka vyváží 1/3 svého exportního zboží. Naopak více než polovina zboží dovezeného na ostrov pochází ze Spojených států.
Přes relativně rozvinutou ekonomiku je ale Jamajka jedním z nejchudších ostrovů Karibiku. Až 1/3 místních rodin žije pod hranicí životního minima. Jejich základní potravou je ovoce a zelenina, kterou si sami vypěstují. Zaměstnanci soukromých firem a pracovníci státního sektoru si vydělávají velmi málo. Celá jedna třetina dospělé populace je ale nezaměstnaná. Přestože je střední vrstva na ostrově dostatečně vzdělaná, 1/3 pracujících nemá žádnou odpovídající kvalifikaci. Počet obyvatel roste rychleji, než je ekonomika schopna unést. Nezaměstnaní nepobírají žádné příspěvky, jež mají nárok na kupony na potraviny.
Drobní farmáři jsou stále páteří jamajské ekonomiky. Vlastní průměrně méně než 5 akrů země a je jich asi 160 000. Jejich nejdůležitějším vývozním artiklem je cukr, který má na Jamajce tradici již z otrokářských dob. Cukrová třtina bývá pěstována ve velkém na plantážích, kterých je celkem 1/3 ze všech. Dalšími důležitými artikly jsou banány a káva, která se rozmáhá hlavně v oblast Blue Mountains, citrusy, papája a různé koření. Potom je tu také marihuana, která bývá hojně pěstována v hornatých oblastech. Ačkoliv je jakýkoliv její prodej nelegální, v 70. a 80. letech vydělala Jamajce více než bauxit nebo turismus. Dnes však vláda hodně spolupracuje s americkou protidrogovou organizací a pěstování a prodej marihuany omezuje.
Místní zemědělský průmysl žije především vývozem mahagonového a ebenového dřeva, kterého je na ostrově dostatek, proto je vyváženo především do USA. Místní velmi kvalitní tvrdé dřevo bývá v Americe používáno na výrobu luxusního nábytku.